Визначення фізико-хімічних властивостей вугілля та вміщувальних порід. Проведення досліджень схильності до самозаймання вугілля та шахтних порід

Лабораторії УкрДГРІ уповноважені на проведення досліджень фізико-хімічних властивостей гірських порід та визначення параметрів, що обумовлюють схильність до самозаймання вугілля, шахтних порід та відходів вуглезбагачення.

Самозаймання вугілля, шахтних порід та відходів вуглезбагачення – це здатність мимовільно займатися в результаті низькотемпературного окислення породного матеріалу киснем повітря.

Відповідно до Правил безпеки у вугільних шахтах схильність до самозаймання пластів вугілля встановлюється спеціалізованими галузевими інститутами та уповноваженими організаціями для всіх розкритих пластів і тих, які відпрацьовуються, у межах шахтного поля. При необхідності (зміна гірничогеологічних і гірничотехнічних факторів), але не рідше одного разу на п’ять років, схильність до самозаймання шахтопластів повинна перевірятися.

Схильність вугілля до самозаймання повинна встановлюватися в зонах геологічних порушень вугільних пластів (за винятком антрацитів) і на підставі результатів аналізу повинні розроблятися заходи, з урахуванням рекомендацій спеціалізованого галузевого інституту або уповноваженої організації щодо попередження ендогенних пожеж.

Результати досліджень

Результатами досліджень є комплекс параметрів фізико-хімічних властивостей вугілля та вміщаючих порід, що дозволяє встановити ступінь схильності до самозаймання досліджуваного вугілля або породного матеріалу. На підставі отриманих даних та згідно з Правилами пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України, Інструкцією щодо запобігання самозаймання, гасіння та розбирання породних відвалів, розробляються рекомендації із запобігання розвитку процесів займання порід.

З питань укладання договорів звертатися:

Карленко Ілля Сергійович – керівник відділу,
тел: +380 (50) 445 24 66
e-mail: i.karlenko@gmail.com
04114, м. Київ, вул. Автозаводська, 78а